O animácii

Princípom animácie je zaznamenanie sekvencie obrázkov, ktoré sú samy o sebe statické a zobrazujú pohyb po malých krokoch. Pri rýchlom zobrazovaní obrázkov za sebou splynú do pohyblivého obrazu a to vďaka zotrvačnosti ľudského oka. Snímky sa však musia prehrávať takou rýchlosťou, ktorú ľudské oko nepostrehne.
tutorial_sma1.jpg
tutorial_sma2.jpg
tutorial_sma3.jpg
tutorial_sma.gif
Dôležitým faktorom je výber vhodných objektov. Hľadáme niečo, čo je dobre tvarovateľné, pohyblivé a dobre sa s tým zaobchádza, napr. plastelína, hlina, rôzne modely alebo figúrky a v neposlednom rade ľudia.

Druhy animácie

Poznáme niekoľko druhov stop motion animácie, aj keď v zásade sú všetky založené na tom istom princípe.

Pixilácia

Pixilácia je technika, využívajúca živých hercov ako objekty pre animáciu. Herec sa vlastne stáva žijúcou bábkou a každý nasledujúci snímok pomaly mení pozíciu (pózu). Táto technika je často používaná v spájaní naživo hrajúcich hercov s animovanými.

Clay animácia

Clay animácia znamená animovanie pomocou hliny, plastelíny alebo voskom. Tieto materiály sú dobre tvarovateľné a dávajú animácii iné možnosti ako objekty pevné. Objekt sa môže skladať aj z drôtenej kostry (armatúry) a následne je obalený týmito materiálmi. Potom sa ručne pohybuje snímok po snímku tak, aby bola udržaná ilúzia kontinuity.

Objektová animácia

Objektová animácia využíva pevné, reálne nekreslené objekty, ktoré nie sú plne poddajné a pružné, ako napríklad lego figúrky. Často je kombinovaná s ďalšími druhmi animácie, napríklad modelovej animácie alebo bábkovej animácie. Týmto sa dosiahne komplexnejší pohyb a hĺbka charakterov.

Cutout animácia

Cutout animácia, je technika, ktorá využíva materiály ako papier, kartón, či dokonca fotografie. Herci, rekvizity a pozadia sú z týchto materiálov vystihnuté. Dnes sú na túto techniku používané počítače s naskenovanými obrázkami a vektorovou grafikou. Za zmienku stojí populárny seriál Mestečko South Park, kde prvá séria bola ešte vyhotovená ručne.

Modelová animácia

Modelová animácia je forma stop motion animácie dizajnovaná na spojenie s hereckou akciou s cieľom vytvoriť ilúziu skutočného fantasy sveta. Pionierom v tejto technológii bol Willis O’Brien vo filme The lost world (1925) a známom King Kongovi (1933). Ray Harrihausen prišiel na spôsob ako proces modelovej animácie zjednodušiť. Výsledkom bola tzv. dynamation technológia, ktorá priniesla v oblasti stop motion jednu obrovskú výhodu a tou bola synchronizácia živej akcie a animovaných modelov.

Go motion

Go motion je vlastne druh pokročilej modelovej animácie, vytvorenej Industrial Light Magic (ILM – ktorú vlastní George Lucas) a Phillom Tippetom, kde model je bábika s tyčami, ktoré sú pripojené k motorom, ktoré sú spojené s počítačom. Počítač vie zaznamenať pohyb modelu, ktorý je animátorom tradične ručne animovaný. Keď je animovaný dostatok pohybu, model sa presunie do pôvodnej pozície a pomocou počítača je pohyb animátora reprodukovaný. Výsledkom toho je priamy pohyb modelu pred kamerou. Prvý krát bola táto technológia použitá vo filme Star Wars Episode V: The Empire Strikes Back.

Začíname animovať

Čo všetko potrebujeme, aby sme mohli začať animovať:
zaciname_animovat.jpg

Kniha Animácie

Kniha animácie je navrhnutá pre učiteľov a začínajúcich animátorov. Odhaľuje tajomstvo ako vytvárať filmové stop motion kúzla. Prináša pohľad na tvorbu viacero druhov animácie.

Inšpiruje vás a zároveň vám pomôže pri tvorbe jednotlivých animácii praktickými radami a postupom. Prevedie vás jednoduchšími a tiež aj postupne zložitejšími animáciami. Všetky animácie z knihy nájdete TU.

S animačnou knihou budete napríklad vedieť .... ako sa dá „lietať“, ako môže ovocie rozprávať, ale aj ako sa môže zmrzlina topiť naopak.
kniha_animacie.jpg

NAŠI PARTNERI

O nás

Poslaním Interaktívnej školy je prinášať nové trendy a formy do vyučovacieho procesu.

Našou úprimnou snahou je pomôcť pedagógom obohatiť svoje hodiny a priniesť žiakom preberané učivo vo forme zážitkového učenia.


Kde nás nájdete

Interaktívna škola, s.r.o.

Vajanského 29
080 01 Prešov

tel.: 051/ 77 220 30
email: info@interaktivnaskola.sk


Red Robot
Používaním stránok prevádzkovateľa Interaktívna škola, s.r.o. súhlasíte s používaním cookies,
pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií